warmia24.pl miejscowościElblągAktualności

Naturalne klimaty Letniej Szkoły Edukacji Artystycznej

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 22 lipca 2014, 14:17

- Za nami kolejna edycja integracyjnych warsztatów artystycznych, w których udział wzięło 18 osób z niepełnosprawnościami oraz 7 wolontariuszy z Elbląga, Oleśna i Gronowa Elbląskiego – mówi Teresa Miłoszewska, koordynatorka Letniej Szkoły Edukacji Artystycznej.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji, która trwała od 14 do 19 lipca, był powrót do natury. To natura była źródłem inspiracji wszystkich zajęć artystycznych - plastycznych, ceramicznych, literackich, rękodzielniczych, muzycznych, teatralnych i fotograficznych. Część warsztatów odbyła się w pracowniach artystycznych Centrum Spotkań Europejskich „Światowid", uczestnicy LSEA wyjechali również do Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

- Dzięki życzliwości Nadleśnictwa Elbląg mogliśmy zorganizować warsztaty artystyczne oraz ognisko w wyjątkowym miejscu - na terenie Szkółki Leśnej Buczyna w Kadynach – mówi Teresa Miłoszewska.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się mocnym akcentem – happeningiem artystycznym w przestrzeni Światowida. Porozwieszane blejtramy, stanowiska ceramiczne, strefa literacka, strefa relaksu, stworzyły przyjazny klimat do pracy twórczej. Natomiast finał, czyli prezentacja efektów zajęć warsztatowych i pozostałych działań w ramach projektu, odbył się ostatniego dnia Letniej Szkoły, w Stodolarni w Oleśnie, niezwykłym miejscu, którego gospodarzami są Marlena i Andrzej Szwemińscy.

- Integracyjny piknik w Oleśnie stanowił piękne dopełnienie programu Letniej Szkoły Edukacji Artystycznej. W jego organizację zaangażowali się członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem" oraz młodzież. Koncert w wykonaniu Zofii Rackowiak oraz prezentacja wierszy ks. Grzegorza Wąsowskiego w wykonaniu młodzieży dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń – opowiada Teresa Miłoszewska.

Podczas tych niezwykle intensywnych dni powstało wiele interesujących prac, które będzie można obejrzeć w grudniu w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" na wystawie podsumowującej działania arteterapeutyczne.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Gminy Miasto Elbląg.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.