warmia24.pl miejscowościElblągAktualności

MonkeyJunk - blues z Kanady

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 25 sierpnia 2014, 17:51

Muzyka bluesowa i okołobluesowa ma w Elblągu swoich wiernych zwolenników, którzy wyśmienicie bawią się na koncertach. Ucieszy ich zapewne informacja, że we wtorek 02-09-2014 o godz. 20:15 w elbląskiej Mjazzdze można będzie posłuchać i zobaczyć świetne, wielokrotnie nagradzane i chwalone m.in. na antenie polskiego radia trio grające down&dirty bluesa z Ottawy w Kanadzie - MonkeyJunk.

Czy w Kanadzie też gra się bluesa? Ależ tak, i to jeszcze jakiego! W przypadku zespołu MonkeyJunk blues jest wymieszany z rock and rollem i klimatami jam-bandowymi… choć oni sami wolą swą unikalną mieszankę określać jako “swamp R&B, soul boogie i pościelowy funk”. Trio pochodzi z Ottawy, i od lat jest gwiazdą kanadyjskiego środowiska bluesowego, które regularnie przyznaje im swoje trofea, “Maple Blues Awards” (za rok 2013 otrzymali ich aż pięć!).

Cieszą się uznaniem szeroko rozumianej kanadyjskiej sceny muzycznej, o czym świadczy fakt, że mają na koncie statuetkę “Juno”, czyli kanadyjski odpowiednik nagrody Grammy. Zaś dowodem na to, że ich sława przekracza granice jest trofeum przyznane m przez Amerykanów w 2010 roku: Blues Music Award za Debiutu Roku. Choć znają się od lat - bo od lat przewijali się przez te same sceny i obracali w tym samym środowisku - pomysł na założenie zespołu pojawił się w 2008 roku. Od razu zdecydowali, że w składzie nie będzie basu: Nie dopuszczamy czterostrunowych instrumentów! - śmieje się Steve Marriner, który wcześniej zdobywał muzyczną wprawę m.in. w zespole Sue Foley.

Szybko wybrali nazwę (zapożyczając ją z wypowiedzi Howlin’ Wolfa: I’m talkin’ about the blues; I ain’t talkin’ about monkey junk!) i nagrali debiutancką płytę, “Tiger In Your Tank”. Ale jeszcze szybciej ruszyli w trasę: w sześć miesięcy przejechali całą Kanadę, co zaowocowało zdobyciem pierwszej nominacji do Maple Blues Award jeszcze przed wydaniem płytowego debiutu! W styczniu 2010 pojechali do Memphis by w ramach konkursu International Blues Challenge zmierzyć się z zespołami z całego świata (w tym z Polski!). Zajęli trzecie miejsce. Druga płyta, “To Behold”, zdobyła im wspomnianą nagrodę Juno, a inne zaszczyty sypały się jak lawina. Najnowszy album, “All Frequencies” (Plain Records), ukazał się we wrześniu 2013 roku i zbiera same dobre recenzje. We wrześniu 2014 po raz pierwszy zagrają w naszej części Europy.

MonkeyJunk tworzą:
Steve Marriner - śpiew, harmonijka, gitara
Tony D - gitara
Matt Sobb – perkusja

Bilety w cenie 30 zł przed i 35 zł w dniu koncertu.

Organizacja koncertu - Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest? i klub Mjazzga. Więcej na stronach www.mjazzga.pl oraz www.facebook.com/klubmjazzga

Następny koncert - 05-09-2014 Cuba De Zoo (rock/alternatywa).

 

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.