warmia24.pl miejscowościElblągAktualności

Dźwiękowy niePrzewodnik po elbląskiej Starówce

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 11 lipca 2014, 9:12

16 lipca o godz. 18 zapraszamy na spacer po Starym Mieście z "niePrzewodnikiem miejskim" - interaktywną mapą dźwiękową, pierwszą tego typu w Polsce. Oprowadzać i opowiadać o projekcie będą sami jego autorzy czyli Marcin Barski i Marcin Dymiter.

"niePrzewodniki miejskie" to interaktywne mapy dźwiękowe, których użytkownik przemieszczając się w przestrzeni miejskiej słyszy dobrane do swojej aktualnej lokalizacji nagrania. Można podążać szlakiem dźwiękowej narracji lub w dowolnym momencie zmienić kierunek spaceru – a tym samym wsłuchać się w zupełnie inną „opowieść”. Elbląg jest pierwszym miastem w Polsce, w którym zrealizowano tego typu mapę dźwiękową. W Elblągu tematem opowieści jest Stare Miasto - z jego zawiłą historią oraz trudną teraźniejszością. niePrzewodnik pozwala odkryć je na nowo - od strony dźwiękowej, historycznej i społecznej.

"W niePrzewodniku opowiadamy o tych zmianach, ale i o historii miejsc i ludzi, którzy tu żyli i którzy kształtowali charakter tej przestrzeni. Naszymi narratorami są historycy, aktywiści i mieszkańcy miasta: zarówno ci obecni, jak i ci, którzy mieszkali tu przed wojną. Spacerując po mieście z naszym niePrzewodnikiem można usłyszeć archiwalne nagrania dźwiękowe, wywiady i odgłosy Elblaga charakterystyczne dla XXI wieku." (Marcin Barski, Marcin Dymiter) Nagrań terenowych dokonano w tym roku - od kwietnia do czerwca. Wykorzystano także nagrania archiwalne, znajdujące się w zbiorach elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. W nagraniach wzięli udział Marcin Borchardt, Tomasz Gliniecki, Wiesława Rynkiewicz-Domino, Jarosław Denisiuk oraz Adriana Ronżewska-Kotyńska. Marcin Dymiter przygotował małe formy muzyczne.

Aplikacja działa w oparciu o system Android oraz GPS. Użytkownik, wyposażony w smartfon i słuchawki ma bezpośredni wpływ na to, co słyszy - przemieszczając się z miejsca na miejsce.

Zachęcamy do wcześniejszego przygotowania się do spaceru poprzez ściągnięcie ze Sklepu Google odpowiedniej aplikacji oraz plików dźwiękowych. Uwaga!

W większości przypadków plików dźwiękowych jest bardzo dużo, lepiej pobierać je przez Wi-Fi, w przeciwnym razie koszt poboru danych może być dość wysoki. Telefony do projektu udostępniła firma HTC. . Szczegółowe informacje dot. projektu: http://nieprzewodniki.org/nieprzewodnik-miejski-elblag/

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.