warmia24.pl miejscowościElblągAktualności

2 tysiące rycerzy z 30 krajów. Na majówkę tylko do Malborka

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 19 kwietnia 2015, 7:00

Malbork będzie gospodarzem Mistrzostw Świata Rycerzy. Specjalnie na to wydarzenie do Polski przyjadą reprezentacje m.in. z Japonii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, Republiki Południowej Afryki i Europy. Impreza będzie ucztą dla miłośników sportów rycerskich i dobrą okazją na promocję miasta. Rafał Mańkus, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku zapowiada, że impreza będzie widowiskiem na najwyższym światowym poziomie.

W zeszłym roku Mistrzostwa Świata Rycerzy odbyły się w Hiszpanii. Polacy przewieźli z nich 2 złote medale, 4 srebrne i jeden brązowy. Powtórzenie tych wyników będzie trudne, bo do Malborka, 30 kwietnia przyjdzie aż 30 narodowych drużyn rycerskich z 6 kontynentów, łącznie około 500 zawodników. Widowiskową oprawę zapewni zespół ponad 200 rekonstruktorów ubranych w repliki średniowiecznych zbroi. W tym roku na pewno zobaczymy rycerzy z Meksyku, Francji, Holandii, Australii, Niemiec, Argentyny, Ukrainy i kilkunastu innych krajów.

Dlaczego wydarzenie odbędzie się w Malborku?

To w Polsce założono Ligę Walk Rycerskich, która stała się współzałożycielem Międzynarodowej Federacji Sportowej Walk Rycerskich. Zaproszenie Malborka do organizacji tak dużego przedsięwzięcia jest wyrazem uznania dla umiejętności polskich rekonstruktorów.


Mistrzostwa będą promowały malborskie muzeum jak i nową dyscyplinę jaką są sporty rycerskie. Turyści, oprócz wspaniałych gotyckich murów, będą mogli obejrzeć walczących na najwyższym światowym poziomie rycerzy i dodatkowe atrakcje pokazujące, że średniowiecze to nie tylko walki. Rekonstruktorzy obecnie ćwiczą, już teraz widać, że ich ruchy są bardzo szybkie i precyzyjne.


- mówi Mańkus. Repliki zbroi wykonane ze współczesnej stali ważą nawet 35 kilogramów. Poruszanie się w kompletnych pancerzach wymaga przygotowania technicznego. Co ciekawe miecze, topory, czy tasaki są dla bezpieczeństwa rekonstruktorów specjalnie tępione.

Rycerskie Mistrzostwa Świata odbędą się w dniach 30 kwietnia - 3 maja. Dwa miesiące po tym wydarzeniu będzie miała miejsce kolejna duża impreza - jubileuszowa edycja XV Oblężenia Malborka. Do tej pory wydarzenie gromadziło 30 tysięczną publiczność. Organizatorzy liczą, że w tym roku frekwencja będzie rekordowa.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.