Elbląg to miasto na prawie powiatu, w województwie warmińsko-mazurskim, położone nad rzeką Elbląg, u jej ujścia do Zalewu Wiślanego. Miasto leży na granicy między dwoma krainami geograficznymi: Wysoczyzną Elbląską od północnego-wschodu i Żuławami Wiślanymi od południowego-zachodu. Znajduje się ponadto na trasie drogi krajowej nr 7 z Warszawy do Gdańska, a także drogi krajowej 22 wiodącej od granicy z Niemcami aż do granicy z obwodem kaliningradzkim. Miasto o powierzchni ok. 80 km2 zamieszkuje ok. 125 tysięcy mieszkańców. Funkcjonuje tu port morski na rzece Elbląg, autobusowa komunikacja miejska i jedyna w województwie sieć tramwajowa.
Elbląg jest jednym z ważniejszych miast północnej Polski, a to ze względu na cenne walory turystyczne, zarówno historyczne, jak również kulturowe i przyrodnicze. Stanowi ono atrakcję samą w sobie, jak również świetną bazę wypadową ku pozostałym ośrodkom turystycznym północnej Polski. Blisko stąd bowiem do Malborka, Trójmiasta, Olsztyna czy Kaliningradu. Pod niejednym względem Elbląg to unikat na skalę kraju i Europy. Po pierwsze, jest najstarszym miastem województwa warmińsko-mazurskiego, należy jednocześnie do najstarszych miast Polskich. Burzliwe częstokroć dzieje utrwalone na kartach kronik przedstawiają obraz ciekawego i aktywnego ośrodka miejskiego. Dzięki pracom archeologicznym, w wyniku których Elbląg uważa się za jedno z dokładniej przebadanych miast, muzeum elbląskie dysponuje unikalnymi w skali światowej eksponatami, sięgającymi czasów średniowiecza. W pobliżu Elbląga, na wschodnim brzegu jeziora Druzno, od końca VIII do początku XI wieku leżała pruska osada handlowa Truso. W ciągu niemal ośmiu wieków swojego istnienia miasto doświadczyło panowania krzyżackiego, polskiego, szwedzkiego czy pruskiego. Należał Szczególnie dynamicznie rozwijał się na przełomie wieku XIX i XX wieku. Choć miasto, a w szczególności piękna elbląska Starówka uległy niemal całkowitemu zniszczeniu w toku walk radziecko-niemieckich 1945 roku, część zabytkowej architektury zachowała się lub została zrekonstruowana, od lat 90-tych prowadzone są ponadto prace mające na celu ponowne zagospodarowanie i rewitalizację Starego Miasta. Do najciekawszych elbląskich zabytków należą gotyckie kościoły: Katedra pw. św. Mikołaja, podominikański kościół NMP (obecnie Galeria EL), kościół św. Ducha w którym mieści się dziś Biblioteka Elbląska, kościół pw. Bożego Ciała, a ponadto XIV-wieczna Brama Targowa, dawne Gimnazjum Elbląskie, kamieniczki, dworki, pałacyki.
Równie ciekawa jest elbląska przyroda. Miasto i jego okolice leżą na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej i rezerwatów przyrody, takich jak: Jezioro Drużno, Zatoka Elbląska, Buki Wysoczyzny Elbląskiej, Kadyński Las, Ujście Nogatu, utworzonych celem zachowania i ochrony cennych walorów krajobrazu oraz bogactwa flory i fauny. Rzeka Elbląg płynąca przez miasto łączy jezioro Druzno z Zalewem Wiślanym, połączenie zaś z jeziorami Pojezierza Iławskiego możliwe jest dzięki Kanałowi Elbląskiemu, jednemu z najsłynniejszych zabytków hydrotechnicznych. Zastosowano tu unikalną metodę niwelowania różnic wysokości terenu poprzez system pochylni, gdzie na specjalnych platformach statki „wiezione” są po suchym lądzie. Stosunkowo niewielka odległość dzieli Elbląg od morza. Z Mierzeją Wiślaną łączy miasto komunikacja drogowa i wodna – poprzez wody Zalewu.
Elbląg to również ośrodek kultury. Istnieje tu Muzeum Archeologiczno-Historyczne, galerie sztuki, w tym znana nie tylko w kraju galeria sztuki współczesnej – Galeria El, kina i teatr. Organizowane są znakomite imprezy, takie jak koncerty, festiwale, wystawy, przeglądy muzyczne i teatralne. Do najsłynniejszych należą: Dni Elbląga, Elbląskie Noce Teatru i Poezji, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?”, Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, Festiwal Muzyki Organowej, letnie koncerty w muszli koncertowej czy turniej tańca towarzyskiego Baltic Cup. Każdego roku odbywają się tu również imprezy i festyny lokalne, takie jak „Elbląskie Święto Chleba” czy „Elbląska biesiada Specjala”.
Nie brakuje w Elblągu obiektów sportowych z prawdziwego zdarzenia. Zwolennicy aktywnego wypoczynku znajdą tu: basen kryty, korty tenisowe, sztuczne lodowisko, przystanie kajakowe i jachtowe, wyciąg narciarski i park linowy. Przez miasto i jego okolice przebiegają malownicze szlaki turystyczne, spacerowe i rowerowe, a szczególnie urokliwe są te zlokalizowane w elbląskiej Bażantarni – parku leśnym, usytuowanym we wschodniej części miasta. Organizowane corocznie imprezy sportowe – te profesjonalne jak i mniejsze festyny dla mieszkańców stanowią gratkę dla amatorów wysiłku fizycznego.
Elbląg jako stosunkowo duże miasto oferuje odwiedzającym go gościom bogatą i urozmaiconą bazę noclegową i gastronomiczną. Znajdziemy tu hotele, pensjonaty, kempingi, kwatery prywatne o zróżnicowanym standardzie i cenie. Taka sama różnorodność cechuje listę elbląskich jadłodajni. Są wśród nich wytworne restauracje, jak również bary, kawiarnie, cukiernie i punkty oferujące dania typu fast food.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0773s, zużywając 6.517mb pamięci.