Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych
Gotycki kościół wchodzący w skład zespołu kolegiackiego, wybudowany został w latach 1357-1389. Ma on formę czworoboku z kościołem w części północnej, budynkami mieszkalnymi kanoników od zachodu i południa, wschodniego domu biskupiego, zakrystii i bramy. Pod względem konstrukcyjnym jest to trójnawowa budowla halowa, siedmioprzęsłowa, z wysoką, czworoboczną wieżą po stronie zachodniej. W skrzydle południowym znajduje się również druga brama, zwana Młyńską. Wnętrze hali zwieńczone jest sklepieniami gwiaździstymi. Pod koniec XIX wieku przeprowadzono regotyzację obiektu, w wyniku której ograniczono liczbę zabytków.
Kościół posiadał niegdyś 15 ołtarzy, z których zachowało się 9, w tym 4 pochodzące z końca XIX wieku. Ołtarz główny został ufundowany w pierwszej połowie XVIII wieku przez biskupa Adama Stanisława Grabowskiego. Ozdobiony jest rzeźbami świętych męczenników: Wojciecha i Stanisława. W nawie południowej mieści się ołtarz mariacki z ok. 1430 r. w formie tryptyku, w nawie północnej późnogotycki tryptyk św. Anny. Oprócz tego ołtarz św. Sebastiana, obecnie Madonny Dobromiejskiej z 1642 r. i ołtarz św. Trójcy z XVII stulecia z XVI-wieczną rzeźbą Tron Łaski. Na zabytki gotyckiej świątyni składa się również barokowa ambona, ogrodzenie chrzcielnicy oraz stalle ze stopniami w formie lwów, a także XV-wieczna rzeźba Madonny i epitafium biskupa Załuskiego. Posiada ona też organy na 49 głosów, na których grane są w sezonie letnim koncerty. Kościół ma rangę bazyliki mniejszej.
Kościół św. Mikołaja
Budowla powstała w latach 1736-1741 na terenie dawnego cmentarza dla przestępców i drewnianej kaplicy pod tym samym wezwaniem. Wewnątrz kościoła zachowały się barokowe ołtarze z 1600 i 1700 roku. Niegdyś był kaplicą szpitalną, aktualnie zaś pełni funkcję cerkwi grekokatolickiej.
Kościół ewangelicki (Biblioteka)
Budynek w stylu neoromańskim, wzniesiony w latach 1830-1834. Posiada wysoką, kwadratowa wieżę. Do 1945 r. znajdował się tu kościół ewangelicki, w 1967 budynek przekształcono w bibliotekę im. Janusza Korczaka.
Baszta Bociania
XIV-wieczna baszta obronna, stanowiąca pozostałość po średniowiecznych murach obronnych. Na dachu cylindrycznej wieży zwykły gniazdować bociany, stąd jej nazwa. W latach 70. została wyremontowana i zaadaptowana na siedzibę Oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”. Znajduje się tu miejskie muzeum historii.
Kaplica św. Jerzego
Barokowa kaplica z XVIIII wieku z czerwonej cegły, postawiona na miejscu dawnego kościoła św. Jerzego. Jej szczyt zawiera półokrągłą niszę z krucyfiksem. Nakryta jest dwuspadowym dachem a w środku kryje figurę św. Jerzego.
Kryta Pływalnia „Na Fali”
Kompleks sportowo-rekreacyjny oferujący basen sportowy i rekreacyjny, jacuzzi, zjeżdżalnie wodną i różne formy odnowy biologicznej: solarium, saunę fińską i parową oraz masaż.
Kino Przyjaźń
Centrum Kultury
Ośrodek Wypoczynkowy Leśne Wzgórze
Ośrodek położony jest nad jeziorem Limajno, w miejscowości Swobodna. W swej ofercie posiada rozliczne zajęcia rekreacyjne: naukę pływania, sprzęt wodny raki jak: rowery wodne, kajaki, łódki, miejsce do uprawiania sportów plażowych, wypożyczalnię rowerów i in. Istnieje tu możliwość zorganizowania spływów kajakowych, polowań, jazdy na nartach, wędkowania i spacerów leśnymi ścieżkami.
Kąpielisko miejskie nad jez. Limajno
Ranczo w Dolinie
Ośrodek wypoczynkowy położony na obrzeżach miasta, 7 km od jeziora Limajno, które w ramach pobytu oferuje również hipoterapię, masaże czy zajęcia na siłowni.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.1221s, zużywając 3.573mb pamięci.