Szlaki turystyczne

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 4 marca 2013, 15:35

  • Szlak czerwony „Kopernikowski” EL 06 c.

      Pieszy szlak biegnący przez miejsca związane z działalnością Mikołaja Kopernika. Rozpoczyna się w Olsztynie, a kończy w Toruniu. W granicach województwa warmińsko-mazurskiego biegnie przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Kadyny, Elbląg i Kępki, a dalej kieruje się w stronę Malborka i Torunia. Jest to najdłuższy szlak regionu, wiodący przez atrakcyjne po względem turystycznym, pełne zabytków miejscowości i rezerwaty przyrody o zróżnicowanym krajobrazie. Najważniejszymi obiektami architektonicznymi na warmińskiej części szlaku są:

      • Zamek Kapituły Olsztyńskiej w Olsztynie,

      • Kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście,

      • Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim,

      • Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie,

      • Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku

      • Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

      W rejonie Zalewu Wiślanego trasa przebiega następująco: rozpoczyna od Braniewa, dawnej osady Warmów i stolicy biskupstwa warmińskiego, w której zachowało się kilka zabytków architektury warownej i sakralnej. Następnie, mijając Rezerwat przyrody „Cielętnik” i Obszar chronionego Krajobrazu Rzeki Baudy,dochodzi do Fromborka - zwanego „perłą północy” miasta, w którym pracował Mikołaj Kopernik. Po kilku kilometrach mija tzw. Święty Kamień - głaz narzutowy o obwodzie 14 m, spoczywający w wodach Zalewu, i wiedzie dalej ku Tolkmicku, małemu miasteczku z portem i nielicznymi zabytkami. Mijając tzw. Wały Tolkmita, czyli pozostałości dawnego grodziska staropruskiego, leśną drogą prowadzi ku Kadynom, gdzie na uwagę zasługują przede wszystkim zabudowania pałacowe i klasztorne, a także pomnik przyrody – dąb im. J. Bażyńskiego. Kolejnym etapem szlaku „Kopernikowskiego” są małe wsie: Suchacz, Łęcze, w którym zachowały się nieliczne zabytki architektury żuławskiej, i Próchnik. Z koleidociera on do Jeziora Martwego i Goplanica, a za Dąbrową wkracza do elbląskiej Bażantarni, gdzie biegnie wzdłuż Srebrnego Potoku i wychodzi na miasto Elbląg. Z Elbląga rusza do Bielnika, a ostatnim jego przystankiem w granicy województwa jest wieś Kępki nad Nogatem. Prawie na całej długości szlak przystosowany jest do jazdy rowerem.

  • Szlak z Olsztyna do Fromborka

      Szlak rowerowy o długości 145 km, częściowo połączony ze szlakiem kopernikowskim, wiodący przez Warmię, w tym miasta takie jak: Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Braniewo i Frombork.

  • Szlak kajakowy rzeką Łyną

      Trasa spływu ma długość 204,5 km i wiedzie przez ciekawe miejscowości i rezerwaty przyrody. Szlak rozpoczyna się w Brzeźnie Łyńskim i wiedzie przez Kurki, Ruś, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Sępopol, aż do granicy z Rosją.

  • Szlak czerwony „Sosna”

      Szlak rowerowy o długości 4 km, wiodący przez Dobre Miasto do sosny będącej pomnikiem przyrody. Jego trasa prowadzi głównie przez tereny leśne.

  • Szlak żółty

      Szlak rowerowy o długości 20 km, wiodący z Dobrego Miasta nad jezioro Limajno, robiąc wokół niego pętlę przez Glotowo, Swobodno, Cerkiewnik, Knopin.

  • Szlak niebieski I

      Szlak turystyczny o długości 14 km wiodący z Dobrego Miasta, przez tereny leśne Lasów Wichrowskich i Doliny Dolnej Łyny do Nadleśnictwa Wichrowo.

  • Szlak zielony

      Leśny szlak o długości 9 km wiodący nad jezioro Gilgajny.

  • Szlak czarny

      Szlak o długości 22 km rozpoczynający się i kończący w Smolajnach. Jego trasa wiedzie przez Dębową Górę, Urbanowo, Mawry, Piotraszewo.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.