warmia24.pl miejscowościDobre MiastoOkolice

Okolice Dobrego Miasta

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 4 marca 2013, 15:40

Smolajny

 • Pałac biskupów warmińskich

   Pałac został wybudowany w latach 1741 – 1743 w stylu barokowym. Budowę zlecił bp Adam Stanisław Głowackim, a jej przeznaczeniem była letnia rezydencja biskupów warmińskich. Rezydował tu również bp Ignacy Krasicki, który założył przypałacowy park, w stylu ogrodów angielskich i wzbogacił majątek licznymi elementami małej architektury, takimi jak: groble, kładki czy mostki. Zbudował tu też zwierzyniec i hodowlę jeleni. W II poł. XVIII wieku, za czasów pruskich w parku wzniesiono tu dworek myśliwski, drugi zaś, w stylu neobarokowym, zbudowano w XIX stuleciu. Po II wojnie światowej pałac został zaadaptowany na potrzeby PGR i zdegradowany. Później stał się siedzibą Szkoły Rachunkowości, od 2000 roku Zespołu Szkół Rolniczych.

   Pod względem architektonicznym pałac jest budowlą barokową, dwukondygnacyjną, na planie prostokąta, otynkowaną, z bogatymi zdobieniami i czterospadowym dachem. Elewacja zdobiona jest ryzalitami, podzielonymi czterema pilastrami i zwieńczeniem w postaci rośliny akantu i herbu biskupa Grabowskiego.


Cerkiewnik

 • Kościół św. Katarzyny

   Kościół o metryce średniowiecznej, wybudowany na nowo w roku 1852, w stylu neogotyckim, co było skutkiem wcześniejszego pożaru. Jest to budowla ceglana, prostokątna, z wieżą od strony zachodniej i pseudobarokowym wystrojem wnętrz. Położony na wzgórzu kościół otacza stary cmentarz i stare lipy.

 • Pomnik ofiar I wojny światowej

 • Kapliczki z XIX i XX wieku

 • Grodzisko staropruskie


Głotowo

 • Kościół pw. Zbawiciela

   Barokowy kościół wybudowany w 1772 r. na miejscu wcześniejszej średniowiecznej świątyni. Posiada wieżę nakrytą neobarokowym hełmem oraz barokowy wystrój wnętrz, w tym ambonę z 1730 r. z rzeźbą Chrystusa Zmartwychwstałego i chrzcielnicą z przedstawieniem Chrztu w Jordanie. Przy kościele znajduje się również zabytkowy cmentarz, a w jego narożnikach cztery zabytkowe kaplice.

 • Kapliczki cmentarne przydrożne z okresu XVIII – XX wieku

 • Kalwaria Warmińska

   Kalwaria w Głotowie została wybudowana z inicjatywy Johannesa Mertena, który odbywszy pielgrzymkę do Jerozolimy przywiózł relikwie w postaci kamyków z tamtejszej drogi krzyżowej. Długość i nachylenie głotowskiej kalwarii wzorowano ściśle na drodze jerozolimskiej. Składa się na nią 14 kaplic wybudowanych w latach 1878-1894, grota Matki Boskiej z Lourdes (I poł. XX wieku) Kaplica modlitwy w Ogrójcu i Park Kalwaryjski.


Jesionowo

 • Kościół św. Marcina, Rocha i Walentego

   Kościół wybudowano w 1649 roku w miejscu średniowiecznej, gotyckiej świątyni. Główny ołtarz z 1684 roku przedstawia obrazy Trójcy Świętej, św. Marcina, rzeźby śś. Piotra i Pawła, Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Powyżej ołtarza wisi barokowy krzyż. Jeden z ołtarzy bocznych pochodzi z 1781 r. i reprezentuje styl rokokowy. W budynku znajduje się również zabytkowy zegar szafkowy z przełomu XVIII i XIX wieku.


Łęgno

 • Kaplica filialna z 1850 roku

   Murowana, otynkowana kapliczka z wieżyczka i barokowym XVIII-wiecznym ołtarzem przedstawiającym Matkę Boską Różańcową i Serce Jezusowe. Zbudowana na planie trójkąta, po zniszczeniach wojennych została odbudowana w roku 1961.

 • Kapliczka z czerwonej cegły z 1911 r.

 • Krzyż i tablica pamiątkowa upamiętniająca Augusta Hoeniga i jego rodzinę.


Międzylesie

 • Kościół pw. Krzyża Św. i Matki Boskiej Bolesnej

   Budowlę wzniesiono w 1753 r. w miejscu kaplicy postawionej w 1723 jako ekspiację za znieważenie krzyża przez młodych ludzi w 1713 r. W 1755 dobudowano do kościoła boczne wieżyczki. Główny ołtarz przedstawia Chrystusa Ukrzyżowanego, a do rzeźby tej odbywają się pielgrzymki, stąd kościół podniesiono do rangi sanktuarium. Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu rokokowo-klasycystycznym.


Orzechowo

 • Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

   Barokowy kościół z początku XVIII wieku. Jego najważniejszym zabytkiem był do 1945 gotycki kielich z 1379 r.

 • cmentarz z XIX wieku

 • kapliczki z XIX i XX wieku

 • neoklasycystyczny budynek dawnego zajazdu z XIX wieku

 • neoklasycystyczna plebania.


Piotraszewo

 • Kościół św. Bartłomieja

   Gotycki kościół z XIV wieku, przebudowywany i wielokrotnie remontowany na przestrzeni wieków. Budowla w układzie salowym, orientowana, z drewnianą wieżą, zakrystia i kruchtą. Główny ołtarz z 1782 roku przedstawia obraz św. Bartłomieja, w kościele znajduje się również klasycystyczna ambona, ołtarze boczne z XIX wieku, średniowieczna chrzcielnica i kropielnica, chór muzyczny i organy z XVIII i XIX wieku oraz XV-wieczny dzwon.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.