warmia24.pl miejscowościBraniewoOkolice

Okolice Braniewa

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 4 marca 2013, 9:26

Lipowina

  • Ruiny Kościoła Ewangelickiego.

      Pozostałości wzmiankowanego po raz pierwszy w 1339 roku kościoła, należącego od 1567 roku do ewangelików. Budynek uległ poważnym zniszczeniom w 1945 roku i nie został odbudowany. Ocalały jedynie przyziemne partie murów obwodowych z cegły i kamienia, kwadratowa wieża oraz północna i południowa kaplica.

  • Pałac.

      Ruiny XVIII-wiecznego, późnobarokowego pałacu Albrechta Zygmunta Zeigut-Stanisławskiego, który wzorowany był na pałacu Fryderyka Wilhelma I w Królewcu. Do kompleksu należą również pozostałości parku ze stawem i wysepką. Po II wojnie światowej mieściła się tu Stacja Hodowli Roślin, w 1979 roku zaś budynek spłonął. Obecnie trwają prace nad jego odbudową.

Świętochowo

  • Majątek ziemski.

      Pozostałości majątku należącego w XIX wieku do rodziny Lange. W otoczeniu park z pięknym drzewostanem, m.in. aleją grabową i pojedynczymi dębami i bukami stanowiącymi pomniki przyrody.

  • Pałac.

      Ruiny pałacu z XIX wieku, w stylu eklektyczno-neorenesansowym, wybudowanego na planie litery „U”. Jego główny korpus jest jednokondygnacyjny, a po bokach wznoszą się dwie dwukondygnacyjne wieże, zwieńczone szerokim gzymsem i pseudo blankami. Elewacje pierwotnie były bogato zdobione.

Nowa Pasłęka

  • Kościół Filialny pw. Matki Boskiej Miłosierdzia.

      Neobarokowy kościół wybudowany w latach 20-tych XX wieku. Jego wnętrze wyposażono zabytkowymi elementami, zebranymi z różnych kościołów w okolicy.

  • Ruiny kościoła ewangelickiego.

      Kościół wybudowany został w XV wieku, od 1520 roku zaś był to kościół ewangelicki. Przebudowano go pod koniec XVIII wieku. Pod względem konstrukcji jest to budowla barokowa, ze śladami starszych elementów, salowy, osiowy, postawiony na planie prostokąta, z oknami i wejściem zamkniętymi łukiem odcinkowym oraz elewacjami wspartymi na skośnych szkarpach. W 1945 został poważnie zniszczony, a do dziś zachowały się jedynie mury obwodowe.

  • Port Nowa Pasłęka.

      Port i przystań przy ujściu rzeki Pasłęki do Zalewu Wiślanego. Położony na jednym z jej kanałów ujściowych w malowniczej okolicy. W porcie do dyspozycji żeglarzy są miejsca postojowe, toalety, prysznice, prąd i woda.

Rudłowo

  • Pałac.

      Ruiny pałacu z XVIII wieku, który był pierwotnie dwukondygnacyjnym budynkiem na planie prostokąta, pomiędzy parkiem a folwarkiem. W 1865 roku został przebudowany na zamek neogotycki. Do zamku przylegała oranżeria. Po wojnie stał się siedzibą PGR i miejscem zamieszkania pracowników. Zachowało się wiele elementów wyposażenia – stolarka, klatki schodowe, parkiety, posadzki. Elewacja budynku otynkowana i bogato zdobiona.

Żelazna Góra

  • Kościół Parafialny pw. Św. Rodziny.

      Kościół budowany etapami między XIV a XIX wiekiem. Pod względem konstrukcji jest to budynek gotycki, kamienno-ceglany, orientowany. Główny ołtarz w stylu barokowym pochodzi z 1790 roku, jest jednokondygnacyjny i posiada kręcone kolumny podtrzymujące belkowanie. Zdobiony snycerką i rzeźbami ewangelistów. Po wojnie uległ zniszczeniu i został odbudowany w latach 90-tych ubiegłego stulecia.

Pęciszewo

  • Ruiny kościoła ewangelickiego.

      Założony prawdopodobnie w XIV wieku jako kościół pw. św. Bartłomieja, po 1525 roku stał się kościołem ewangelickim. Jest to budynek murowany, w stylu gotyckim, orientowany. Zachowały się ściany nawy głównej, układ przestrzenny cmentarza wraz z zielenią i historycznymi nagrobkami.

 
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.