Biskupiec, zwany też Biskupcem Reszelskim to najmłodsze miasto Warmii, położone na Pojezierzu Olsztyńskim, nad rzeką Dymer. Miasteczko, zamieszkiwane przez około 11 tysięcy osób pełni rolę lokalnego ośrodka przemysłowego i wypoczynkowego. Przez Biskupiec przebiegają szlaki dróg krajowych i wojewódzkich, w tym: droga krajowa 57 z Bartoszyc do Kleszewa, droga krajowa 16 z Grudziądza do Ogrodników, droga wojewódzka 590 z Barcian do Biskupca i droga wojewódzka 596 z Mnichowa do Biskupca.
Z uwagi na położenie nad jeziorem Kraksy i w pobliżu innych jezior Pojezierza Olsztyńskiego (m.in. Węgój, Tejstymy, Pierwój czy Dadaj) Biskupiec i okolice są atrakcyjnym miejscem do uprawiania turystyki i rekreacji. Wokół jezior funkcjonuje sieć ośrodków wypoczynkowych, stanowiących dobrą bazę noclegową i gastronomiczną. Odwiedzający te okolice turyści korzystają z atrakcji udogodnień takich jak: plaże z pomostami, wypożyczalnie sprzętu sportowego, boiska, korty tenisowe, jazda konna, bryczki, kuligi, bilard, siłownie czy kluby nocne. Miasto oprócz walorów własnych, stanowi również dobrą bazę wypadową na okoliczne miasta i miasteczka warmińskie oraz krainę olsztyńskich jezior. Na terenach tych z uwagi na piękno krajobrazu i walory przyrodnicze utworzono chronione rezerwaty przyrody a także wydzielono użytki ekologiczne. Należą do nich: rezerwat florystyczny „Zabrodzie”, rezerwat leśny „Dębowo” czy „Parleskie Wzgórza”„Rozlewisko Łąki Dymerskie”.
Gmina Biskupiec przypadnie do gustu nie tylko wrażliwym na piękno przyrody, lecz również amatorom aktywnego wypoczynku. Przez okolice te wiodą malownicze szlaki rowerowe, prowadzące przez lasy, jeziora, założenia pałacowo-parkowe i inne zabytki. Pobliskie jeziora to naturalna arena do uprawiania sportów wodnych czy wędkarstwa, a infrastruktura turystyczna stanowi ku temu ułatwienie.
Skromna jest baza zabytkowa Biskupca, ponieważ miasto została w znacznym stopniu zniszczone w 1945 roku, a wielu budynków nigdy nie odbudowano. Zachowało się jednak kilka ciekawych przykładów zabytkowej architektury mieszczańskiej i sakralnej, w tym pierwotnie gotycki kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela, kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny, XIX-wieczny Ratusz Miejski, kamienice z przełomu XIX i XX wieku czy też kapliczki przydrożne.
Biskupiec żyje też życiem kulturalnym. Funkcjonuje tu lokalny ośrodek kultury, skupiający twórców i odbiorców kultury i sztuki, kino, a każdego roku organizowane są różnego rodzaju imprezy, w tym koncerty, wystawy, festyny czy lokalne obchody. Dochodzą do tego imprezy sportowe organizowane przez miejscowe kluby.
Biskupiec choć niewielki, posiada dobra bazę gastronomiczną i noclegową. Funkcjonują tu ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, hotele, kempingi i kwatery prywatne, w którym miejsce znajdą goście bez względu na gust i warunki. Największym atutem Biskupca jest jego położenie nad pięknymi jeziorami i wynikający z tego potencjał turystyczny. Miasteczko intryguje jednak również kameralnym klimatem, urokiem miejsca zapomnianego przez świat, w którym życie toczy się powoli, a nikt nigdzie się nie śpieszy. To sprawia, że przyjemnie jest tu zawitać i odkrywać tajemnice tego sennego miasteczk
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0369s, zużywając 3.533mb pamięci.