Łęcze to mała miejscowość na Wysoczyźnie Elbląskiej, w gminie Tolkmicko, położona niedaleko Suchacza i Kadyn. Mieszka tu ok. 750 osób. Wieś znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Od 2008 roku ma ona status wsi tematycznej, Łęcze – Wioska wiatru i podcieni. Działa tu Stowarzyszenie „Łęcze – wieś z perspektywą” promujące miejscowość poprzez imprezy kulturalne i sportowe oraz aktywizację mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzieży.
Jako jedna z najstarszych wsi w powiecie elbląskim, Łęcze ma za sobą bogatą historię. W jego pobliżu znajdują się ślady grodziska pruskiego założonego ok. 400 roku p.n.e. Ku pamięci badacza owego grodu – Roberta Dorra postawiono granitowy obelisk. Najsłynniejszymi zabytkami Łęcza są jednak domy podcieniowe. Ten typ budownictwa istniał na terenie osady już od XIII wieku, lecz jest to również wpływ osiadłych na pobliskich Żuławach holenderskich Mennonitów. W Łęczu możemy obejrzeć aż cztery domy podcieniowe o konstrukcji szachulcowej, piąty spłonął w pożarze w 2010 roku. Zachował się tu również barokowy kościół z połowy XVIII wieku oraz korpus wiatraka typu holenderskiego z XIX wieku.
Uważa się Łęcze za jedną z najpiękniej położonych wsi. W jego otoczeniu dominują lasy Wysoczyzny Elbląskiej, a pomiędzy jej wzniesieniami płyną urokliwe potoki. Niedaleko stąd do Elbląga czy miejscowości nadzalewowych, miejscowość świetnie zatem nadaje się na przystanek podczas wyprawy w okolice Wysoczyzny Elbląskiej czy Warmii.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0705s, zużywając 3.536mb pamięci.