Nadbrzeże zwraca uwagę walorami przyrodniczymi i ciekawą historią. Położone jest na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej znanego z wielkiej różnorodności form ukształtowania terenu oraz bogactwa świata flory i fauny. Równie wyjątkowy jest akwen Zalewu Wiślanego, który oprócz walorów krajobrazowych stwarza dobre warunki dla żeglarstwa i innych sportów wodnych.
W XIX i na początku XX wieku Nadbrzeże było aktywnym kurortem uzdrowiskowym. Mieścił się tu dom zdrojowy z wodami leczniczymi, zbudowany w 1842 roku. Na początku XIII wieku, z inicjatywy komtura Konrada von Lichtenhayn powstał tu młyn, pracujący na potrzeby okolicznych osad: Pagórki, Próchnik, Łęcze, Kamionek Wielki. W 1892 roku odkryto w pobliżu cegielni w Nadbrzeżu kości zwierząt i szczątki naczyń z neolitu, świadczące o istnieniu na tym terenie osady neolitycznej.
W czasie II wojny światowej, na obszarze cegielni funkcjonował podobóz Hopehill hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Ku pamięci jego ofiar postawiono pomnik, przy którym co roku organizowane są uroczystości z okazji Ogólnopolskiego Zlotu Pamięci Narodowej. Przez lata teren wokół przystani w Nadbrzeżu użytkowany był wyłącznie przez żołnierzy z jednostki elbląskiej, pod koniec lat 80-tych zaś ponownie stał się dostępny dla cywilnych turystów i żeglarzy. W latach 2007-2008 port został wyremontowany – pogłębiony i oczyszczony. Po zachodniej stronie jego basenu utworzono również nową przystań żeglarską, użytkowaną przez Jacht Klub Elbląg. Przy porcie znajduje się miniośrodek wypoczynkowy (Wojskowy Ośrodek Wypoczynkowy), złożony z kilku domków, budynku administracyjnego z bufetem, charakterystycznych namiotów służących za jadalnie i pawilonu sanitarnego.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0417s, zużywając 3.517mb pamięci.